نصب پمپ آب و مخزن ذخیره

نصب پمپ آب و مخزن ذخیره

نصب پمپ آب و مخزن ذخیره

امروزه برای تامین آب در ساختمان های بیش از ۳ طبقه و داشتن فشار آب مناسب بر اساس مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان می بایست بعد از کنتور اقدام به نصب مخزن ذخیره آب پلی اتیلن به ازای هر واحد حداقل 250 لیتر و پمپ فشار آب برای تامین فشار آب مورد نیاز در ساختمان نمایند اما متاسفانه در بیشتر ساختمان ها به دلیل عدم اطلاعات کافی اقدام به حذف مخزن پلی اتیلن کرده و پمپ تامین فشار آب را به طور مستقیم به کنتور متصل می‌کنند در ادامه قصد داریم تا شما را با روش نصب مخزن آب و پمپ فشار، بایدها و نبایدهای آن آشنا می‌کنیم پس با ما همراه باشید.

مزایای نصب مخزن آب و پمپ فشار

نصب مخزن پلی اتیلن برای ذخیره آب در مسیر کنتور و پمپ تحت فشار مزیت های مختلفی دارد که در زیر به آن اشاره می‌شود.

 1. ذخیره آب برای ۱۲ ساعت در زمان قطع آب یا نوسانات شبکه توزیع
 2. جلوگیری از افزایش هزینه آب مصرفی 
 3. توزیع آب با فشار مناسب در طبقات فوقانی ساختمان
 4. جلوگیری از افزایش هزینه برق مصرفی
 5. جلوگیری از استهلاک پمپ فشار آب و سوختن مکرر آن
 6. جلوگیری از آسیب به تاسیسات ساختمان

معایب نصب مستقیم پمپ آب به کنتور

نصب پمپ تحت فشار به کنتور غیر قانونی بوده و ممکن است خسارات جبران ناپذیری به بار آورد در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

 1. فشار به شبکه توزیع آب شهری و کمبود آب در محدوده ساختمان
 2. افزایش میزان آب مصرفی به دلیل اختلاط آب و هوا
 3. افزایش هزینه برق مصرفی به دلیل روشن و خاموش شدن مکرر پمپ تحت فشار
 4. افزایش هزینه تعمیرات به دلیل مستهلک شدن پمپ آب
 5. عدم توزیع مناسب آب به طبقات بالایی ساختمان
 6. آسیب به تاسیسات ساختمان به مرور زمان

برای اینکه درک بهتری از سیستم آب رسانی و نصب مخزن و پمپ آب داشته باشیم لازم است با چند اصطلاح آشنا شویم در زیر به صورت کوتاه به هریک می‌پردازیدم.

 • پمپ آب(پمپ تامین فشار آب): همان طور که مشخص است پمپ فشار آب وظیفه دارد با تبدیل انرژی الکتریکی و به انرژی مکانیکی آب را با فشار معینی به طبقات بالا برساند.

 • شیر یک طرفه: شیر یک طرفه در مسیر لوله کشی ها قرار می گیرد و وظیفه کنترل جریان آب را دارد و اجازه می‌دهد مایع فقط در یک مسیر حرکت کند از جریان معکوس آن ممانعت می‌کند.

 • مخزن ذخیره آب: منبع ذخیره آب که معمولا از جنس پلی اتیلن می‌باشند آب مورد نیاز در ساختمان را ذخیره می‌کند.
 • فلوتر(شناور): فلوتر قطعه ایست که به صورت شناور سطح مایع درون مخزن پلی اتیلن را کنترل می‌کند. 

 • لوله بای پس: لوله بای پس یا لوله کنارگذر به صورت مستقل به لوله اصلی ورودی به ساختمان متصل می‌شود تا در زمان بروز هرگونه مشکل در سیستم مخزن و پمپ از آن استفاده شود.

 • شیر فلکه(شیر توپی): شیر فلکه را به نام شیر گازی هم میشناسند که در نقاط مختلف نصب می‌شود و وظیفه این قطعه قطع جریان آب در محلی خاص است.

 • سرریز: همانگونه که از نامش پیداست وظیفه این قطعه که بسیار حیاتی است سرریز کردن مایع درون مخزن در زمان اختلال در عملکرد فلوتر می‌باشد.

 • مخزن تحت فشار: منبع تحت فشار وظیفه دارد فشار مورد نیاز قبل از روشن شدن پمپ فشار را تامین کند.

منبع تحت فشار(منبع انبساط): برای تامین فشار مورد نیاز جهت عملکرد صحیح پمپ آب به منبع تحت فشار نیاز است این منبع لیتراژ مختلفی دارد که با توجه به تعداد واحد ها این حجم متغیر است. در صورتیکه منبع تحت فشار نامناسب یا کوچکتر از میزان مصرف را نصب کنید، تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ افزایش یافته و موجب استهلاک پمپ آب می‌شود در زیر جدول راهنمای حجم آب مورد نیاز و منبع تحت فشار را برای شما آورده ایم.

حجم مخزن ذخیره آب و ظرفیت منبع تحت فشار بر اساس تعداد واحد ها

تعداد واحدها

حجم مخزن ذخیره(لیتر)

حجم منبع تحت فشار(لیتر)

۱ الی ۳

۲۵۰ الی ۱۰۰۰

۲۴

۴ الی ۷

۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰

۳۰

۸ الی ۱۰

۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰

۶۰

۱۰ الی ۱۶

۲۵۰۰ الی ۴۰۰۰

۸۰

۱۶ الی ۲۴

۴۰۰۰ الی ۶۰۰۰

۱۰۰

نحوه نصب پمپ و مخزن آب خانگی

حال پس از مطالعه مطالب ذکر شده در بالا و آشنایی کامل با تعاریف و اصطلاحات نوبت به آموزش روش صحیح نصب مخزن آب و پمپ آب خانگی می‌رسد.توجه داشته باشید که تنها با مطالعه این مقاله نخواهید توانست یک سیستم آب را راه اندازی کنید برخی از فعالیتها دانش به همراه تجربه نیاز دارد پس توصیه مابر این است که از تجربه یک تاسیساتی کارکشته در راه اندازی مخزن و پمپ آب بهره ببرید.

در ساختمان های امروزی یک اتاقک برای این منظور احداث شده که به آن اتاق تاسیسات گفته می‌شود که لوله های ورودی و خروجی ساختمان در آن جانمایی شده است. در صورت عدم وجود چنین مکانی در آپارتمان مکانی را انتخاب کنید که  فضای کافی برای جانمایی مخزن پلی اتیلن و نصب پمپ تامین فشار آب را داشته باشد و لوله کشی از کنتور و لوله های ساختمان میسرباشد.

نصب پمپ آب و مخزن ذخیره
نصب پمپ آب و مخزن ذخیره پلی اتیلن

نکات مهم در نصب مخزن آب و پمپ آب خانگی

رعایت نکات بیان شده در ادامه به افزایش طول عمر مخزن ذخیره آب، پمپ فشار خانگی و لوله ها کمک می‌کند پس رعایت آن الزامی می‌باشد.

 1. مکان نصب منبع ذخیره آب و پمپ فشار آب می‌بایست سر پوشیده باشد.
 2. برای مهار لرزش های پمپ آب آن را به زمین پیچ کرده یا از ضد لرزش استفاده کنید.
 3. در صورت امکان از لوله های فنری برای اتصال ورودی و خروجی پمپ فشار آب استفاده کنید.
 4. سطح زیر منبع آب کاملا صاف و صیقلی و عاری از هرگونه سنگ ریزه باشد.
 5. پمپ آب در ارتفاع پایین تری نسبت به مخزن پلی اتیلن نصب شود.
 6. از طریق عایق از یخ زدن پمپ و اتصالات محافظت کنید.(در مناطق سردسیر)
 7. سرریز آب مخزن به مکان امن هدایت شود تا به تاسیسات برقی آسیب وارد نکند.

نصب پمپ آب بدون مخزن ذخیره 

تانکر بانک توصیه می‌کند به هیچ عنوان از این روش برای سیستم آبرسانی ساختمان استفاده نکنید زیرا نصب پمپ آب بعد از کنتور علاوه بر غیر قانونی بودن، حقوق شهروندی همنوعان خود را هم ضایع می‌کنید. بهترین روش برای راه اندازی سیستم آبرسانی نصب پمپ فشار آب با مخزن آب است.

نصب پمپ آب بعد از کنتور باعث اختلال در سیستم آبرسانی می‌شود و در زمان هایی که با قطعی آب رو به رو شوید به دلیل عدم وجود منبع ذخیره آب تا زمان وصل شدن مجدد آب شما با قطعی مواجه هستید.

جمع بندی

در این مقاله نحوه نصب پمپ آب با مخزن ذخیره را آموختیم امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. ما را به دوستان خود معرفی کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت مخزن پلی اتیلن می‌توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

Rate this post
tankerbank
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *