نحوه انجام ترمیم و تعمیر مخزن پلی اتیلن و پلاستیکی

تعمیر مخزن پلی اتیلن

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای شما در زمان خرید مخزن آب پیش آید این است که چگونه خودمان به تعمیر مخزن پلی اتیلن بپردازیم و آیا این کار شدنی است یا خیر؟ در این مقاله از تانکر بانک قصد داریم به برترین روش های موجود برای تعمیر مخزن پلی اتیلن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 آیا می‌توانم مخزن پلی اتیلن را تعمیر کنم؟

بله، اگرچه بسیاری از مردم تصمیم گرفته اند مخزن پلی اتیلن را خود تعمیر کنند اما به این آسانی ها هم نیست شما باید با خود صادق باشید، تعمیر مخزن آسیب دیده مستلزم داشتن مهارت هایی است که در صورت انجام اشتباه روش های تعمیر، خسارات جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد. اگر بر روی مخزن خراش های سطحی وجود دارد، نگران نباشید هیچ آسیبی به مخزن وارد نمی‌شود. در صورتی که می‌خواهید این خراش ها را رفع کنید می‌توانید به وسیله یه سشوار صنعتی و یک کاغذ روغنی به راحتی این کار را انجام دهید. در صورتی که مخزن دارای ترک خوردگی یا سوراخ در بالای سطح آب است به هیچ عنوان از چسب ها یا مواد شیمیایی برای رفع آن استفاده نکنید. در صورت نیاز به مخزن پلی اتیلنی جدید می توانید به صفحه مخزن عمودی پلاستونیک و مخزن افقی پلاستونیک موجود در سایت تانکر بانک مراجعه کنید.

روش های تشخیص آسیب مخزن آب پلی اتیلن

اولین مرحله قبل از تعمیر مخزن پلی اتیلن، تشخیص مکان آسیب دیدگی و میزان آسیب وارد شده به منبع پلی اتیلن می‌باشد در ادامه با روش های تشخیص آسیب منبع پلی اتیلن آشنا خواهید شد.

یکی از روش های تشخیص آسیب دیدگی مخزن پلی اتیلن روش کندلینگ می‌باشد. در این روش شما می‌توانید از طریق یک منبع نوری شکاف ها، ترک ها و سوراخ های مخزن پلی اتیلن را به آسانی مشاهده کنید. در ادامه راه های مختلف انجام این تکنیک را بررسی خواهیم کرد.

روش های تشخیص آسیب مخزن آب پلی اتیلن

استفاده از نور در داخل مخزن پلی اتیلن

مخزن آب پلی اتیلن را در محیط کم نور قرار داده و از طریق دهانه ورودی منبع نور را وارد مخزن آب پلی اتیلن کنید و از بیرون مخزن را کاملا بررسی نمایید. سوراخ ها و ترک های مخزن به دلیل منبع نوری در داخل به آسانی از خارج قابل مشاهده است.

استفاده نور از خارج مخزن

شما با استفاده از نور به ۲ روش می توانید به تشخیص آسیب‌های مخرن خود بپردازید. در ادامه با ما همراه باشید تا با این ۲ روش آشنا شوید.

 استفاده از منبع نور سرد از خارج مخزن

برای انجام این روش که به دو نفر احتیاج است، یک نفر می‌بایست از طریق دهانه ورودی داخل مخزن شده و نفر دوم با استفاده از یک منبع نوری در مکان مشکوک به نشتی نور بتاباند. شکاف ها و. سوراخ از داخل مخزن به راحتی قابل مشاهده است.

هشدار:برای انجام روش کندلینگ به هیچ عنوان از لامپ داغ و یا وسایل گرم نور استفاده نکنید. برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به منبع پلی اتیلن حتما از منبع نور سرد استفاده کنید.

نکاتی که باید به آن توجه کنید:

 • برای انجام روش کندلینگ به یک جفت دست اضافی نیاز دارید.
 • برای تشخیص میزان آسیب حتما مخزن پلی اتیلن را کاملا تخلیه کنید.
 • در هر روش باید جوانب احتیاط را رعایت کنید.

جوش مخزن پلی اتیلن

 استفاده از نور روز از خارج مخزن

برای انجام این تکنیک نیاز به 2 نفر می‌باشد که یک نفر در داخل مخزن و نفر دوم از خارج مخزن دریچه ورودی مخزن را می‌پوشاند تا نور به داخل منبع پلی اتیلن وارد نشود. هر سوراخ و شکاف موجود در مخزن به راحتی از داخل قابل رویت است.

بررسی آسیب منبع پلی اتیلن از داخل شامل خطراتی است که در زیر به آن اشاره میکنیم.

 • به دلیل سطح ناکافی اکسیژن احتمال از دست دادن هوشیاری یا خفگی وجود دارد.
 • در صورت خالی بودن مخزن احتمال غرق شدن وجود دارد.
 • مشکلات گرمازدگی یا حملات قلبی احتمالی
 •  در عملیات امداد و نجات به دلیل سختی ورود و خروج

توجه: قبل از بررسی آسیب از داخل باید اقدامات احتیاطی رعایت شود.در صورت امکان از یک متخصص کمک بگیرید یا کار را از بیرون مخزن پلی اتیلن انجام دهید.

جوش مخزن پلی اتیلن

برخی از افراد برای تعمیر مخزن پلی اتیلن آسیب دیده خود جوشکاری را انتخاب می‌کنند.اما این کاری است که بهتر است توسط یک جوشکار حرفه ای انجام شود.جوشکاری به دو روش انجام می‌شود که زیر به آن اشاره می‌کنیم.

 1. جوشکاری به روش وصله ای: در این روش به ورق پلی اتیلن و سشوار صنعتی نیاز داریم.این نوع جوش پلی اتیلن از طریق گرم کردن دو سطح و فشار دادن دو سطح ذوب شده انجام میگیرد.
 2. جوشکاری با مواد اکستروژن: در این روش به رشته اکستروژن و سشوار صنعتی نیاز دارید. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم جوشکاری نیاز به متخصص جوشکار حرفه ای دارد و نباید توسط شما انجام شود.

تعمیر سوراخ مخزن پلی اتیلن

برای تعمیر مخزن سوراخ شده می‌بایست از یک جوشکار حرفه ای اکستروژن کمک گرفته از او بخواهید تا مخزن پلی اتیلن را تعمیر کند.بهتر است قبل از اقدام برای جوشکاری ابتدا مخزن را به کلی از آب تخلیه کنید و بعد از جوشکاری بلافاصله مخزن را آب گیری نکنید و به مخزن استراحت دهید تا جوش پلی اتیلن با بدنه فیکس شود.

تعمیر سوراخ مخزن پلی اتیلن

تعمیر ترک مخزن پلی اتیلن

 1. قبل از هر اقدامی اطمینان حاصل کنید که محل آسیب دیده و اطراف آن تمیز و عاری از هرگونه کثیفی، روغن، رنگ و …باشد.درصورت نیاز برای رفع آلودگی از ساب یا سمباده دستی استفاده کنید.سطح تمیز میزان آسیب وارد شده به مخزن را کاملا نمایان می‌کند.
 2. در مرحله بعد در ابتدا و انتهای ترک به وسیله یک مته کوچک سوراخ ایجاد کنید. این کار باعث کاهش غلظت استرس ترک شده و از گسترش آن جلوگیری می‌کند.
 3. در این مرحله به وسیله یک سشوار صنعتی محل آسیب دیده را کمی گرم کنید تا ترک خود را نمایان کند، در ادامه به استفاده از رشته اکستروژن به صورت دورانی ترک را بپوشانید، این کار را تا زمانی ادامه دهید که تمام سطح ترک پوشیده از اکستروژن شود. حال با استفاده از کاردک بتونه یا یک جسم فلزی مسطح کاملا صیقلی سعی کنید اکستروژن و لایه خارجی را با یکدیگر تلفیق کنید و در نهایت برای اتمام کار با بهره گیری از یک کاغذ روغنی بر روی محل جوشکاری فشارهای مقطعی و پی در پی وارد کرده تا سطح کاملا یک دست شود.در صورت امکان برای اطمینان از صحت جوشکاری این عمل را از داخل تکرار کنید.

بعد از اتمام جوشکاری به مخزن استراحت داده تا جوش مخزن  خود را بگیرد در صورت امکان به مخزن چند ساعت فرصت ریکاوری بدهید. بعد از آن اقدام به آبگیری منبع پلی اتیلن کرده تا از صحت جوشکاری مطلع شوید.

نکته: برای جلوگیری از آسیب به مخزن آب پلی اتیلن و عدم نیاز به جوشکاری پلی اتیلن برای منبع آب شما، حتما از سایه بان برای مخزن پلی اتیلن استفاده کنید و شرایط مندرج در برگه گارانتی و دستورالعمل های مندرج بر روی مخزن پلاستیکی را رعایت کنید.

توجه: مخزن پلی اتیلن نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد.هر از چند گاهی آن را بررسی کنید تا در صورت بروز مشکل، قبل از بدتر شدن هرگونه آسیب برطرف شود.

فروشگاه تانکر بانک با بهره مندی از متخصصین خبره در امر جوشکاری، بهترین و تخصصی ترین خدمات برای تعمیر و ترمیم مخزن آسیب دیده را برای شما انجام می‌دهد.در صورت نیاز به کارشناس و رفع آسیب منبع پلی اتیلن خود از طریق راههای ارتباطی با ما تماس بگیرید.

جمع بندی

درصورت هرگونه نشتی در مخزن پلی اتیلن در ابتدا می‌بایست به روش کندلینگ محل و میزان آسیب وارده به مخزن پلی اتیلن را پیدا و مشخص کنید و بعد در ادامه با یکی از روشهای جوش وصله ای یا استروژن توسط متخصص جوشکاری اقدام به تعمیر مخزن پلی اتیلن نمایید. قابل ذکر است در صورتی که به صورت غیر اصولی اقدام به تعمیر مخزن خود کنید خسارات جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد. در صورتی که مخزن آب شما غیر قابل تعمیر می باشد و نیاز به تهیه مخزن آب جدید دارید می توانید از صفحه قیمت مخزن آب نسبت به تهیه منبع آب پلی اتیلنی جدید اقدام کنید.

منبع: 

https://faq.coerco.com.au/

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”نحوه انجام تعمیر مخزن آب توسط تانکر بانک چگونه است؟” answer-0=”شما می توانید با استفاده از فرم ارتباط با ما موجود در پایین صفحه نسبت به تعمیر مخزن پلی اتیلن خود اقدام کنید.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”تعمیر مخزن پلی اتیلن شامل گارانتی می شود؟” answer-1=”بستگی به نوع نگهداری شما از مخزن آب دارد. در صورت تمایل می توانید از خدمات تعمیر مخزن پلی اتیلن تانکر بانک استفاده کنید.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

2.8/5 - (9 امتیاز)
tankerbank
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *