نکاتی که باید در مورد فشار آب ساختمان بدانید+ (افزایش فشار)

حل مشکل فشار آب ساختمان

استفاده راحت از آب را می‌توان حق تمامی افراد یک جامعه دانست، فشار آب ساختمان به عوامل متعددی بستگی دارد. شما با دانستن نکات لازم در مورد فشار آب ساختمان و روش افزایش فشار به راحتی از آب در طبقات بالای ساختمان استفاده کنید. فشار کم آب در طبقات بالای یک ساختمان، می‌تواند حتی دوش گرفتن راحت شما جلوگیری کند که این موضوع در صورت استمرار در طول زمان می‌تواند شما را به خود درگیر کند. در این مقاله از تانکر بانک قصد داریم تا با بررسی روش‌های موجود، به شما کمک کنیم تا این موضوع را رفع کنید.

 • مواردی که به معرفی و بررسی آن در این مقاله خواهیم پرداخت:
 • روش حل فشار آب ساختمان
 • حداکثر فشار آب
 • نحوه محاسبه فشار آب
 • دلیل افت فشار آب ساختمان

روش حل فشار آب ساختمان در طبقات بالا

در صورتی که شما در طبقات بالای یک ساختمان زندگی می‌کنید در طول زمان با مشکل فشار آب مواجه خواهید شد. نکته‌ای که باید بدانید این است که شما می‌توانید به راحتی این مشکل را حل کنید در ادامه مقاله به مواردی خواهیم پرداخت که شما با رعایت آن‌ها می‌‌توانید به راحتی این مشکل را حل کنید.

نصب پمپ آب

نصب پمپ آب را می‌توان اصلی‌ترین گزینه موجود برای حل مشکل آب در طبقات بالا دانست. شما می‌توانید با اسقفاده از پمپ آب به راحتی با فشار 2 بار به طبقات بالا انتقال دهید.

بالا بردن فشار آب ساختمان

نصب بوستر

گاهی اوقات پیش می‌آید که اهالی ساختمان برای نصب پمپ با یکدیگر به تفاهم نمی‌رسند. در این صورت شما می‌توانید با استفاده از یک بوستر کوچک در واحد خود این مشکل را رفع کنید.

نصب تانکر روی پشت بام

یکی‌دیگر از روش‌های موجود برای حل این مشکل را می‌توان نصب تانکر ذخیره آب روی پشت بام دانست. شما با تهیه یک مخزن کوچک می‌توانید این مشکل را برای واحد خود حل کنید.

مشاهده بیشتر: مخازن افقی پلاستونیک

حداکثر فشار آب در ساختمان

فشار آب در ساختمان را شاید بتوان مهم‌ترین گزینه‌ی مد نظر برای خرید یا حتی اجاره یک ساختمان دانست. اگر شما به هر دلیلی فشار آب ساختمان محل سکونتتان کم باشد احتمالا اولین کاری که می‌کنید این است که دست به کار می‌شوید و در گوگل اقدام به جست‌وجوی راه حل آن میکنید. اما اولین موردی که باید در این رابطه بدانید حداکثر فشار آب استاندارد برای تغذیه یک آپارتمان است. با ما در ادامه همراه باشید تا بیشتر با فشار آب ساختمان آشنا شویم.

حداکثر فشار آب در ساختمان

در بیشتر نقاط شهر فشار آب یکسان است و پس از ورود آب به ساختمان فشاری معادل

برای انتخاب مخزن آب مناسب پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای خرید مخزن آب پلی 2 بار یا 29 psi را به همراه دارد. این فشار آب برای ساختمان‌های دو طبقه ایده‌آل بوده و شما می‌توانید به راحتی از آن حتی در زمان اوج مصرف هم استفاده کنید. اما در صورت وجود تعداد طبقات بیشتر شما به مشکل بر خواهید خورد.

نکته مهمی‌ که باید در مورد استفاده از آب در ساختمان‌های بالای دوطبقه بدانید این است که مصرف سایر همسایه‌ها هم در فشار آب تاثیر بسیار بسزایی دارد. پس قبل از هرچیز این مورد را با همسایه‌های خود در میان بگذارید.

مخازن پیشنهادی تانکر بانک: مخازن عمودی پلاستونیک

علت افت فشار آب

برای اینکه راه حل های رفع این مشکل را معرفی کنیم می‌بایست در ابتدا علت های افت فشار آب در ساختمان ها را بشناسیم در ادامه به تعدادی از مهمترین دلایل افت فشار آب در ساختمان اشاره خواهیم کرد.

 1. نشتی در لوله ها: در اولین گام سیستم خود را بررسی کنید و با تمام شیرها و قرائت کنتور می‌توانید به آسانی به نشتی لوله ها پی ببرید. در صورت نشتی کنتور به فعالیت خود ادامه می‌دهد و متوقف نخواهد شد ولی در صورتی که سیستم لوله کشی ساختمان سالم باشد کنتور ازحرکت می‌ایستد.
 2. زنگ زدگی و گرفتگی لوله ها:درصورتی که ساختمان شما قدیمی است و لوله ها فلزی باشند به مرور زمان زنگ زده و مانع از عبور جریان آب در ساختمان می‌شوند در این صورت حتما از یک لوله کش با تجربه کمک گرفته و مشکل را بر طرف کنید.
 3. در برخی از مواقع، نیمه باز بودن فلکه اصلی باعث بروز این مشکل می‌شود حتما اطمینان حاصل کنید که فلکه اصلی آب به صورت کامل باز باشد.
 4. مشکل در پمپ فشار آب: ممکن است پمپ مورد استفاده در ساختمان به درستی عمل نکند یا پمپ ضعیفی برای ساختمان استفاده شده است، در هر صورت حتما با یک تاسیساتی معتبر برای رفع مشکل پمپ یا تعویض پمپ ضعیف با یک پمپ قوی تر تماس بگیرید.

نکته:در برخی از مناطق تهران به دلیل افزایش ساخت و ساز وتراکم جمعیت به طبع شاهد افزایش انشعابات و کاهش فشار آب هستیم در نتیجه بهترین راه حل برای کاهش فشار آب استفاده از پمپ تحت فشار در سیستم لوله کشی ساختمان می‌باشد.

محاسبه فشار آب ساختمان

برای محاسبه فشار آب واحد مسکونی خود، شما می‌توانید با تهیه یک فشارسنج به راحتی میزان فشار آب ورودی به ساختمان خود را محاسبه کنید. در غیر اینصورت می‌توانید با استفاده از شلنگ به محاسبه فشار آب پردازید

 1. شلنگ آب را به شیر آب موجود در باغچه متصل کنید
 2. شلنگ را جایی که می‌توانید بالا ببرید
 3. متراژ جایی که آب درون شلنگ قطع می‌شود را محاسبه کنید
 4. فشار آب درون شلنگ به ازاری هر 10 متر 1 بار می‌باشد

کنترل فشار آب ساختمان

در هر ساختمان که شما از پمپ انتقال آب استفاده می‌کنید باید از یک کلید کنترل فشار آب ساختمان استفاده کنید. وظیفه کنترل کننده فشار آب این است که عملکرد پمپ آب را تنظیم کرده و مشخص می‌کند که پمپ چه زمانی شروع به کار و چه زمانی متوقف شود. این کلید باعث می‌شود تا خللی در عملکرد پمپ فشار آب به وجود نیاید. در صورت نیاز ساختمان به پمپ، حتما وجود کلید کنترل آب ساختمان ضروری است.

بالا بردن فشار آب ساختمان

اگر شما هم در طبقات بالای ساختمان زندگی می‌کنید و به دنبال بالا بردن فشار آب ساختمان خود بدون استفاده از پمپ هستید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا انواع روش‌های آن آشنا شوید.

رسوب گیری لوله آب

موردی که باید پیش از همه چیز به آن بپردازید، رسوب گیری لوله آب موجود در منزل خود را شناسایی کرده و در صورت نیاز اقدام به رسوب گیری یا تعویض آن‌ها کنید.

رفع نشتی لوله آب

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل افت فشار آب را می‌توان نشتی لوله عنوان کرد. اگر ساختمان شما قدیمی‌ساز باشد احتمال نشتی لوله به دلیل قدیمی بوده آن وجود دارد.

نصب شیرآلات جدید و کم‌ مصرف

نصب شیرآلات کم مصرف یکی از جدیدترین روش‌های رفع افت فشار ساختمان در طبقات بالا محسوب می‌شود. شیرآلات کم مصرف می‌توانند فشار آب را هم افزایش دهند.

دلیل افت فشار آب ساختمان

دانستن دلیل افت فشار آب ساختمان می‌تواند تاثیر بسزایی در رفع مشکل آب منزل شما داشته باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل افت فشار آب را می‌توان مسدود شدن لوله‌های آب منزل شما دانست. توجه داشته باشید که در صورت گرفتگی لوله آب، زمانی که شما شیرآب را باز میکنید ابتدا فشار آب زیاد و پس از مدتی کوتاه فشار آب کم می‌شود. در صورت مشاهده این مورد، مشکل از گرفتگی لوله آب می‌باشد.

همانگونه که در بخش بالا اشاره کردیم، نشتی لوله یکی از مهم‌ترین دلایل افت فشار آب محسوب می‌شود. برای مطمئن شدن از نشتی نداشتن لوله آب شما می‌توانید کنتور آب خود را ببندید در صورت ایست کامل، لوله شما نشتی نداشته و در صورت حرکت دوباره کنتور پس از بستن شده شدن، به معنی نشتی لوله آب منزل شما می‌باشد.

بیشتر بخوانید: کاربرد مخازن عمودی

جمع بندی

مواردی که در این مقاله به آن اشاره داشتیم:

 • مهم‌ترین روش‌های حل مشکل آب در طبقات بالا را می‌توان نصب پمپ آب، نصب بوستر و نصب تانکر ذخیره آب در پشت بام دانست.
 • فشار آب ورودی به ساختمان 2 بار یا 29 psi است که برای طبقات بالا کاهش می‌یابد.
 • در صورت کاهش فشار آب ابتدا باید شیرآلات خانه را چک کنید.
 • گرفتگی لوله یکی از اصلی‌ترین دلایل افت فشار آب است.

در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=” آیا می‌توان پمپ آب را در خانه نصب کرد؟” answer-0=”خیر، شما باید در واحد خود از بوستر برای افزایش فشار آب استفاده کنید.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=” بهترین روش افزایش فشار آب ساختمان چیست؟” answer-1=”نصب پمپ آب را می‌توان بهترین گزینه برای افزایش فشار آب ساختمان دانست.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

5/5 - (2 امتیاز)
tankerbank
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *